Pena ako zbraň. Izrael môže zaskočiť teroristami z Hamasu bombou upchávajúcej tunely

3 min read
Pošli s láskou ďalej

Pena ako zbraň. Izrael môže zaskočiť teroristami z Hamasu bombou upchávajúcej tunely.

Izrael môže do boja v tuneloch, ktoré vybudovali teroristi z Hamasu prakticky pod celou Gazou, nasadiť tajnú zbraň. Ide o bombu, ktorá neobsahuje výbušninu, ale zmiešaním dvoch látok vytvára veľké množstvo rýchlo sa rozpínajúcej peny, ktorá vzápätí stvrdne.

Penové bomby možno podľa webu The Telegraph s úspechom využiť pri utesnení medzier alebo vchodov do tunelov, z ktorých by mohli ozbrojenci z Hamasu zaútočiť na izraelských vojakov.

Izraelčania túto zbraň prvýkrát vyskúšali v roku 2021 počas manévrov na základni Ce´elim pri hraniciach s pásmom Gazy, kde si postavili „cvičný“ tunelový systém. Penovú bombu tvorí plastová nádoba s kovovou prepážkou oddeľujúcou dve kvapaliny. Akonáhle sa prepážka uvoľní, kvapaliny sa zmiešajú a vojak môže umiestniť bombu na miesto, ktoré potrebuje „upchať“, alebo ju hodí ďalej pred seba.

Rusko tvrdí, že speňažilo byt manželky Zelenského na Kryme

Podzemné tunely, ktorým sa hovorí „metro v Gaze“, využili teroristi z Hamasu pri útoku zo 7. októbra. Jeho bojovníci sa vynárali zo spletitej siete jeden za druhým a masakrovali a unášali izraelských civilistov i vojakov. Podľa The Telegraph ozbrojenci Hamasu tunely tiež hnali rukojemníkov do Pásma Gazy. Predpokladá sa, že podzemná sieť je dlhá stovky kilometrov a plná nástrah a pascí.

Bludisko tunelov
Bludisko tunelov využíva Hamas ako zbraň. Podľa izraelskej armády je v pásme Gazy jedna vrstva pre civilistov a druhá pre Hamas. „Snažíme sa dostať k tej druhej vrstve, ktorú Hamas vybudoval,“ uviedol hovorca izraelskej armády. „Toto nie sú bunkre pre civilistov z Gazy. Je to len pre Hamas a ďalších teroristov, aby mohli ďalej odpaľovať rakety na Izrael, plánovať operácie, vypúšťať teroristov do Izraela,“ dodal.

Prvé pašerácke tunely na oboch stranách hranice medzi Egyptom a Gazou vybudovali beduínske kmene už v roku 1981. Hamas a ďalšie islamistické zoskupenia sa inšpirovali av roku 2005 po stiahnutí Izraela z Gazy začali budovať rozsiahlu sieť. V 2014 tak bolo pod Gazou už 1300 tunelov v dĺžke okolo 500 kilometrov a budovanie pokračovalo. Keď Hamas zháňal peniaze na materiál, prezentoval tunely ako komerčné investičné programy.

Izraelci na odhaľovanie tunelov používali geofóny, radary prenikajúce do zeme, a tiež ozveny z riadených výbuchov. Túto techniku ​​sa potom podarilo zdokonaliť hlavne na využitie v ropnom a ťažobnom priemysle.

Ničenie tunelov však zostáva problematické. Izraelské letectvo zhadzovalo podĺž ich tras bomby, ale niektoré z nich sa nepodarilo odpáliť v správnej hĺbke. Na likvidáciu tunelov sa používala aj špeciálna výbušnina podobná gelu, ale na každý tunel ho bolo potrebných deväť až jedenásť ton. Penová bomba tak predstavuje určitú možnosť, ako sa s tunelmi vysporiadať.

Podľa serveru New York Post to nie je poprvé, čo sa o gele či pene uvažuje pre vojenské využitie. Americkí vojaci používali penu ako „donucovací prostriedok“ proti výtržníkom v Somálsku.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours