Budeme horší ako Hitler, hrozí Židom mladá Palestínka, ktorú ospevovali aj na Západe

3 min read
Pošli s láskou ďalej

Palestínska aktivistka Ahed Tamimiová, za ktorej prepustenie pred niekoľkými rokmi orodovali západné neziskové organizácie aj izraelskí umelci, teraz hrozí židovským osadníkom horším osudom, než aký pripravili Židom nacisti počas druhej svetovej vojny. „Poďte osadníci, zabijeme vás. Čakáme na vás vo všetkých mestách Západného brehu. To, čo vám urobil Hitler, bola sranda. Budeme piť vašu krv a jesť vaše lebky,“ pohrozila teraz dvadsaťdvaročná Tamimiová.

Nízky krvný tlak ide ruka v ruke s depresiami

 

Hebrejsky písaný príspevok, ktorý sa objavil na dievčine instagramovom profile, bol po čase zase zmazaný, medzitým si ho však stačili všimnúť izraelské médiá ako web denníka Ma’ariv. Kučeravá rusovláska pritom v zahraničí patrí k najpopulárnejším tváram palestínskeho hnutia za nezávislosť.

Blízko svojej dediny Nabí Sálih na okupovanom Západnom brehu Jordánu sa už od detstva s rodinou zúčastňovala protiizraelských protestov a dostávala sa do konfrontácií s izraelskými vojakmi. Fotografie a videá z týchto incidentov potom zdieľali na internete.

Prirovnávaná bola napríklad k Rose Parksovej, americkej černošskej aktivistke za ľudské práva. Jeden z populárnych izraelských umelcov ju dokonca pripodobnil k Anne Frankovej, židovskej dievčine, ktorá zahynula v koncentračnom tábore, čo v židovskom štáte vzbudilo pozdvihnutie dlho predtým, než Tamimiová napísala aktuálny výhražný odkaz.

Najviac sa Tamimiová „preslávila“ incidentom z 15. decembra 2017, keď mala šestnásť rokov. Virálnym sa vtedy stalo video, keď dievča so svojou matkou fackujú a kopú izraelských ťažkoodencov, ktorí im útoky nijako neoplácali. O pár dní neskôr bolo dievča zatknuté a postavené pred izraelský vojenský súd. Po dohode o vine a treste jej nakoniec bolo uložené osemmesačné väzenie a pokuta.

Konfrontácii na videu pritom predchádzal protest proti rozširovaniu osád, keď Palestínčania začali vrhať kamene na izraelských vojakov. Tí podľa rodiny Tamimiovej potom gumovým projektilom ťažko zranili dievčinu bratranca.

„Jej nespravodlivé uväznenie je pripomienkou toho, ako izraelská okupácia využíva svojvoľné vojenské súdy na potrestanie tých, ktorí spochybňujú politiku okupácie a nezákonného rozširovania osád, bez ohľadu na vek,“ písala vtedy mimovládna organizácia Amnesty International.

Tamimiovú pritom už v detskom veku ocenil šéf palestínskej správy Mahmúd Abbás, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ju po prepustení z izraelského väzenia telefonicky gratuloval. Po svojom prepustení sa Tamimiová stala častým hosťom aj západných médií, ktorým poskytla množstvo rozhovorov.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours