Hovoria mu Blázon. Pápeža nazval imbecilom. Argentínskym prezidentom sa stal uragán s motorovou pílou

4 min read
Pošli s láskou ďalej

Chce zrušiť potraty, nazval pápeža Františka imbecilom a podľa svojich slov ejakuluje raz za tri mesiace. Sexuálnu výchovu považuje za „marxistické sprisahanie s cieľom zničiť rodinu“ a počas svojej kampane nadniesol možnosť, že by ľudia mohli predávať svoje organy. Taký je nový argentínsky prezident Javier Milei, ktorého si v tejto latinskoamerickej krajine zvolili v noci na pondelok.

V prezidentskej voľbe získal 55,7 percenta, jeho súper, minister hospodárstva Sergio Massa, 44,3 percenta.

Fanúšikovia mu kvôli jeho divokosti hovoria „El Loco“ (Blázon) a kvôli jeho dlhým vlasom „Peluca“ (Paruka). Ako uviedla agentúra The Associated Press (AP), sám sebe si ale Javier Milei hovorí „El León“ (Lev). Ešte pred niekoľkými rokmi bol tento päťdesiattriročný muž „púhym“ ekonómom, ktorý sa často objavoval ako expert v televízii alebo v rádiu, kde na seba upozorňoval svojimi výpadmi proti vládnym výdavkom a vládnucej politickej garnitúre.

„Zastavte to.“ Drzosť a sila islamistických protestov šokovali Nemecko

Postupom času ale otriasol argentínskym politickým establishmentom a zaradil sa do systému, ktorý bol dlhý čas fakticky dvojstranický. Podarilo sa mu to tým, že získal veľkú podporu svojimi „receptami“ na drastické opatrenia na obmedzenie prudko rastúcej inflácie a sľubom, že bude bojovať proti „plíživému socializmu v spoločnosti“.

Jadrom jeho hospodárskeho plánu pre Argentínu je návrh na nahradenie miestnej meny peso americkým dolárom. Opakovane vyhlásil, že jediným spôsobom, ako ukončiť obrovskú infláciu 140 percent, je „zabrániť politikom v ďalšom tlačení peňazí“. Preto Milei plánuje zrušiť centrálnu banku, uviedla AP.

Anarchokapitalistický libertarián“
Milei, ktorý sám seba označuje za „anarchokapitalistu“, bol svojim libertariánstvom pre Argentínu úplnou novinkou. Vyslovil sa za uvoľnenie pracovného práva v krajine a presadzoval víziu výrazne menšej vlády, ktorá by podporila hospodársky rast. To zahŕňa zrušenie polovice ministerstiev, vrátane ministerstva zdravotníctva a školstva. Ako symbol hlbokých škrtov, ktoré presadzuje, občas viedol kampaň s naštartovanou motorovou pílou v ruke.

Zoštíhľovanie štátu ide ruka v ruke s jeho výzvami na vyčistenie argentínskej vlády od „politickej garnitúry“, podobne ako bývalý americký prezident Donald Trump, ktorý hovoril o „vysušení močiare“ v súvislosti so zakoreneným establishmentom. Milei sa často porovnáva s Trumpom, vodcom, ktorého otvorene obdivuje.

Pred vstupom do verejného priestoru bol Milei hlavným ekonómom Corporación America, jedného z najväčších argentínskych obchodných konglomerátov, ktorý okrem iného prevádzkuje väčšinu letísk v krajine. Pracoval tu až do roku 2021, kedy získal mandát poslanca za svoju stranu Libertad Avanza (Sloboda pokračuje).

Kultúrny bojovník
Milei sa nepovažuje len za pravicového politika, ale aj za kultúrneho bojovníka, ktorého poslaním je otriasť argentínskou spoločnosťou. Niektoré jeho postoje sú podľa agentúry AP ozvenou konzervatívnejších republikánov v Spojených štátoch, zatiaľ čo jeho plamenná, vulgárna rétorika ho už vyniesla do popredia globálnej kultúrnej vojny, ktorá občas zahlcuje politický diskurz v Spojených štátoch, susednej Brazílii aj inde vo svete.

Novo zvolený argentínsky prezident je proti feministickej politike a potratom, ktoré Argentína v posledných rokoch legalizovala. Milei sa totiž veľmi silne vyslovil proti potratom, a to aj v prípade znásilnenia. Navrhol dokonca zrušenie zákona, ktorý potraty po celej krajine zhruba pred dvadsiatimi rokmi zlegalizoval.

Tento pravicový ekonóm tiež odmieta názor, že ľudia majú podiel na zmene klímy. V jednom televíznom vystúpení označil pápeža Františka, ktorý je Argentínčan, ako „imbecila“, pretože obhajuje sociálnu spravodlivosť, a tiež ako „predstaviteľa zlovôle na Zemi“, uviedla agentúra Reuters.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours