„Zastavte to.“ Drzosť a sila islamistických protestov šokovali Nemecko

3 min read
Pošli s láskou ďalej

Stupňovanie antisemitizmu a výzvy na vytvorenie kalifátu v Nemecku. Politické strany a policajné odbory vyzývajú k tvrdému postupu proti islamistickým aktivitám v nemeckých uliciach.

„Stupňuje sa tlak na orgány činné v trestnom konaní a bezpečnostné zložky, aby tvrdšie zakročili proti tzv. propalestínskym demonštráciám. Politici a policajní odborári po víkende vyzvali k prísnejším predpisom, a dokonca k zákazom,“ napísal v pondelok denník Die Welt.

Podľa polície sa v Berlíne zišlo asi deväť tisíc ľudí. Počas jedného pochodu sa účastníci zastavili pred kaviarňou Starbucks a agresívnymi výkríkmi „Hanba vám“ sa vyhrážali hosťom a pľúvali na náklady. Vedenie Starbucks v USA veľmi ostro odsúdilo útok Hamásu a legendárny exšéf Howard Schultz je Žid. V štýle bojovníkov potom vyliezli na Neptúnovu fontánu a vztýčili palestínsku vlajku.

Búrka Ciarán nečakane zosilnela. Mŕtvych hlási z Bavorska, Belgicka či Holandska

V Düsseldorfe, hlavnom meste Severného Porýnia-Vestfálska, sa zhromaždilo asi 17 tisíc ľudí av Essene vyšli do ulíc tri tisícky ľudí, vrátane islamistických extrémistov, ktorí vyzývali na zavedenie kalifátu, skandovali heslá na zničenie Izraela a mávali vlajkami od roku 200 ut-Tahrir, ktorej cieľom je zjednotiť všetky moslimské krajiny ako islamský štát alebo kalifát.

Herbert Reul (CDU), minister vnútra Severného Porýnia-Vestfálska, v tom vidí dramatický posun: „V uliciach Essenu pochodovali ľudia, ktorí šíria radikálne islamistické myšlienky a chcú vytvoriť prísne náboženskú ríšu. Je to prvýkrát, čo sme v Severnom Porýní-Vestfálsku svedkami takýchto neuveriteľných scén.“

Podľa Martina Hessa, poslanca Alternatívy pre Nemecko, sú demonštrácie dôsledkom dlhého radu zlých rozhodnutí vlády v oblasti migračnej politiky a príkladom zneužívania práva na zhromažďovanie islamistov. Ako riešenie požaduje zákaz propalestínskych akcií, pričom zákazy by potom museli byť dôsledne vymáhané, „v prípade potreby aj s použitím donucovacích prostriedkov“.

Kalifát, tauhíd -a čo ďalej?
Policajné odbory GdP a DPolG vyzvali k prísnejším predpisom pre povoľovanie demonštrácií. Erich Rettinghaus, krajinský šéf DPolG v Severnom Porýní-Vestfálsku, upozornil, že na zhromaždeniach sa objavuje určitá dynamika a že ľudia skúmajú, kam až môžu zájsť. „Právny štát sa s tým nesmie zmieriť a musí vytýčiť jasné hranice. Je nutný robustný a dôsledný zásah, ktorý si politici želajú,“ hovorí Rettinghaus.

„To, čo sa odohralo v piatok večer pod dohľadom polície, teda nášho ústavného štátu, je hanebné: islamisti usporiadali v centre Essenu demonštráciu sily. Práve na mieste, kde v lete viedlo pouličnú vojnu gangov viac ako tisíc Sýrčanov a Libanoncov – a neboli za to potrestaní,“ podotkol denník Bild.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours