Po Kaczynskom sa zľahla zem

3 min read
Pošli s láskou ďalej

Uplynuli takmer štyri týždne od parlamentných volieb v Poľsku, ale líder víťaznej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a stále najvplyvnejších politík krajiny Jaroslaw Kaczyński akoby sa prepadol do krajiny. Potom, čo sa ukázalo, že väčšinu v Sejme získala opozícia, nie doteraz vládna strana, Kaczynski významne mlčí.

Ešte v predvečer volieb Kaczynski tvrdil, že PiS má po ôsmich rokoch vládnutia na dosah ďalšie volebné obdobie pri moci. Víťazstvo jeho partaje sa však ukázalo byť nedostatočné a záujem novozvolených strán o povolebnú spoluprácu, ktorá by pomohla PiS vytvoriť v Sejme väčšinu, ako nulový.

Prezident Andrzej Duda síce poveril predstaviteľa svojej materskej strany Mateusza Morawieckého zložením nového vládneho kabinetu, ale všetci dobre vedia, že z toho nič nebude. Skôr či neskôr príde rad na súčasnú opozíciu v trojlístku Občianska koalícia, Tretia cesta a Nová Levice, ktorá má v 460-člennom Sejme 248 mandátov, teda pohodlnú väčšinu. Jej kandidátom na premiéra je bývalý šéf Európskej rady Donald Tusk.

Aktivista vypustil do britského McDonaldu krysy vo farbách palestínskej vlajky

Zatiaľ čo iní politici PiS verejne snívajú, že sa ich kandidátovi podarí zložiť vládu, 74-ročný Kaczyński, v strane prezývaný náčelník, na žiadne zázraky neverí, alebo to aspoň nedáva najavo.

Tvorca mýtov
To, že mlčí a nikde ho od volieb nie je vidieť, ale nutne nemusí znamenať, že nič nerobí.

„Kaczyński v minulosti vytvoril niekoľko mýtov, ktoré putovali po Poľsku,“ uviedol v TVN24 bývalý premiér a súčasný europoslanec Leszek Miller.

Spomenul napríklad jeho tvrdenie o zrade národa, ku ktorej malo dôjsť pri okrúhlom stole pri rokovaní medzi komunistickou mocou a opozíciou v apríli 1989. Alebo jeho líčenie smolenského zločinu, teda že za leteckou katastrofou v Smolensku, pri ktorej v apríli 2010 spoločne s 95 ďalšími obeťami zahynul aj prezident Lech Kaczyński, Jaroslawov brat, dvojča, mali stáť expremiér Donald Tusk s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. „No a teraz vytvára mýtus o ukradnutom víťazstve v tohtoročných parlamentných voľbách,“ dodal Miller.

Tento mýtus podľa neho bude kraľovať v blížiacich sa voľbách do územných samospráv aj v prezidentských voľbách. „Aby však bol čo najdôveryhodnejší, musia sa stať ešte nejaké fakty, ako napríklad neúspešná misia kandidáta PiS pri vytváraní vlády. Vtedy to už bude ukradnuté víťazstvo,“ poznamenal Miller.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours