Konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie, vyhlásil v Bruseli Fico

3 min read
Pošli s láskou ďalej

Konflikt na Ukrajine podľa  premiéra Roberta Fica nemá vojenské riešenie. Vyhlásil to v piatok na záver summitu EÚ v Bruseli, ktorý sa okrem iného zaoberal dôsledkami ruskej agresie voči Ukrajine. Slovensko už podľa Fica nebude Kyjevu poskytovať vojenskú pomoc, je ale pripravené Ukrajincom pomáhať pri obnove krajiny prostredníctvom humanitárnej a civilnej pomoci. Ukrajina sa od vlaňajšieho februára bráni ruskej vojenskej invázii.

Šéf vlády pripomenul, že na úvod dvojdňového summitu sa stretol s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. „My si veľmi vážime to, že sme členským štátom Únie, EÚ Slovensku neuveriteľne pomohla, pokiaľ ide o životnú úroveň, ale súčasne nebudem nikdy rešpektovať presadzovanie jediného silného názoru ani to, že kto bude mať iný názor, bude ostrakizovaný,“ povedal novinárom Fico .

Čínska stíhačka sa priblížila na tri metre k americkému bombardéru B-52

Pokiaľ ide o revíziu rozpočtu Európskej únie, Slovensko podľa Fica nemá problém s navýšením svojho príspevku, ale potrebuje na to dobré dôvody. Tými sú podľa neho zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ aj boj s nelegálnou migráciou.

Humanitárna pomoc áno, náboje nie
„Už nie tak dobrý argument je Ukrajina,“ konštatoval. Slovensko je podľa neho pripravené prípadne aj navýšiť civilnú či humanitárnu pomoc Kyjevu, musia byť ale splnené dve podmienky.

Po prvé, Ukrajina, ktorú označil za pravdepodobne najskorumpovanejšiu krajinu na svete, musí ukázať pripravenosť čerpať tieto peniaze spôsobom, ktorý je transparentný. Po druhé, je dôležité, aby sa tieto peniaze dali čerpať aj na cezhraničné projekty, na takzvané sekundárne dopady vojny na Slovensku.

Predseda slovenskej snemovne Peter Pellegrini, ktorého strana Hlas je koaličným partnerom Ficovej strán Smer, uviedol, že zastavenie vojenskej pomoci Ukrajine zo strany novej vlády v Bratislave sa nedotkne komerčných zákaziek.

Slovensko po ruskej invázii na Ukrajinu nielen odovzdalo Kyjevu darom rôznu vojenskú techniku, ale na základe bilaterálneho komerčného kontraktu mu poskytlo osem samohybných húfníc Zuzana 2, ktoré sú vlajkovou loďou slovenského obranného priemyslu. Výrobu ďalších 16 húfnic Zuzana 2 pre Ukrajinu zaplatí podľa skorších informácií Dánsko, Nórsko a Nemecko.

Na Fica reagoval Peskov
Tlačový hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok uviedol, že rozhodnutie Bratislavy zastaviť vojenskú pomoc Kyjevu vojnu na Ukrajine len ťažko ovplyvní.

„Slovensko nemalo taký veľký podiel na dodávkach zbraní, takže to situáciu len ťažko ovplyvní,“ povedal Peskov.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours