Island postihli tisíce malých zemetrasení. Panuje obava z veľkej sopečnej erupcie

2 min read
Pošli s láskou ďalej

Intenzívny seizmický roj obsahujúci viac ako 5500 malých zemetrasení zasiahol v posledných troch dňoch polostrov Reykjanes na juhozápade Islandu. Podľa islandského meteorologického úradu (IMO) môže ísť o predzvesť veľkého sopečného výbuchu.

Na Islande sú otrasy na dennom poriadku, tento roj bol ale rozsiahlejší ako obvykle.

„Tieto zemetrasenia sú varovným signálom, súčasťou dlhodobejšieho príbehu, kedy vieme, že vstupujeme do prípravnej fázy k budúcej (vulkanickej) erupcii,“ povedal agentúre Reuters vedúci oddelenia výskumu IMO Matthew Roberts.

Najsilnejšie zo zemetrasenia z minulých troch dní dosiahlo 4,5 stupňa Richterovej škály a asi 15 otrasov malo silu 3,0 stupňa alebo vyššiu, uviedol IMO. Človek je schopný pocítiť otrasy presahujúce 2,5 stupňa.

Národná rada sa musí stať dôstojnou reprezentantkou štátu nielen doma, ale aj vo svete

Zemetrasenia vznikali v hĺbke až piatich kilometrov a spôsobilo ich dlhodobé hromadenie magmy, v ktorom narastá tlak a ktoré sa teraz zvoľna posúva k zemskému povrchu, vysvetlil Roberts.

Najbližším obývaným miestom je Grindavík, rybárske mestečko s približne 2000 obyvateľmi, ktoré leží asi 40 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Reykjavíku.

Podľa meteorológov sa tak teraz možno rozvíja štvrtá erupcia. „Z môjho pohľadu vedca a človeka, ktorý túto aktivitu veľmi pozorne sleduje, by som povedal, že k erupcii pravdepodobne dôjde počas nasledujúcich 12 mesiacov,“ povedal Roberts.

Island leží medzi eurázijskou a severoamerickou tektonickou doskou, ktoré sa od seba vzďaľujú rýchlosťou približne dva centimetre za rok. V dôsledku toho Island zažíva časté zemetrasenia. k miernym otrasom dochádza na ostrove prakticky denne, aktuálny seizmický roj, teda séria zemetrasení v relatívne malej oblasti av krátkom čase, bol ale rozsiahlejší ako obvykle.

Začiatkom tohto roku vybuchla po intenzívnom zemetrasení sopka Fagradalsfjall v neobývanej časti polostrova Reykjanes. Išlo o tretiu podobnú udalosť v regióne juhozápadne od hlavného mesta Reykjavíku od roku 2021.

V regióne, ktorý je ohniskom sopečnej a seizmickej aktivity, leží aj medzinárodné letisko Keflavík.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours