Búrka Ciarán nečakane zosilnela. Mŕtvych hlási z Bavorska, Belgicka či Holandska

3 min read
Pošli s láskou ďalej

Búrka Ciarán, ktorá do západnej Európy dorazila v noci na štvrtok, si vyžiadala už päť obetí. Informuje o tom agentúra AFP, podľa ktorej po jednej obete hlási Nemecko, Francúzsko, Belgicko, Holandsko a Španielsko. Vo všetkých piatich prípadoch zabíjali vyvrátené stromy. Podľa nemeckých hasičov je búrka silnejšia, než sa predpokladalo. Do Európy priniesla vietor o rýchlosti viac ako 200 kilometrov za hodinu, záplavy, výpadky prúdu a rozsiahle problémy s dopravou.

Rusko tvrdí, že speňažilo byt manželky Zelenského na Kryme

Zhruba 1,2 milióna francúzskych domácností prišlo v noci na štvrtok o elektrinu. Väčšina z nich bez nej ostala aj vo štvrtok, uviedla agentúra AFP, na ktorú odkazuje americký týždenník Barron’s.

Podľa policajných správ zabili padajúce stromy vodiča kamiónu v jeho vozidle vo francúzskom regióne Aisne, muža v holandskom meste Venray a ženu v centre Madridu. Po jednej obete hlásia aj belgické mesto Gent a Nemecko, v ktorom podľa denníka Deutsche Welle (DW) zahynula tridsaťšesťročná žena z Bavorska.

Podľa nemeckých hasičov je búrka, označovaná v Nemecku ako Emir, výrazne silnejšia, než sa čakalo, uviedol denník Bild. Nemecká meteorologická služba Deutscher Wetterdienst (DWD) vydala pred búrkou varovanie, a to najmä pre pobrežie Severného mora. Silný vietor však fúka aj pri Baltskom mori.

„Nárazy vetra sú v Bretónsku výnimočné a bolo prekonaných mnoho absolútnych rekordov,“ uviedla na sieti X francúzska národná meteorologická služba Meteo-France. „Obec Plougonvelin zaznamenala 193 km/h, Lanvéoc 163 km/h, Brest 156 km/h,“ stojí ďalej v príspevku.

Miestne úrady vo Francúzsku navyše uviedli, že pri severozápadnom pobreží pri výbežku Pointe du Raz bol zaznamenaný nárazový vietor s rýchlosťou až 207 kilometrov za hodinu.

Vietor zasiahol mnoho európskych metropol
Holandsko vyzvalo ľudí, aby zostali doma. Amsterdamské letisko Schiphol, ktoré je dôležitým európskym dopravným uzlom, zrušilo viac ako 3000 letov.

Roosmarijn Knol, meteorológ holandskej verejnoprávnej televízie NOS, uviedol, že dôležité bolo načasovanie búrky. „Kvôli teplej jeseni s veľkým množstvom dažďov majú stromy ešte lístie a pôda je mokrá,“ uviedol Knol.

„Preto majú najmä slabé stromy veľkú šancu, že sa vyvrátia. To je podstatný rozdiel oproti jesennej búrke – napríklad na konci novembra – keď už je všetko lístie opadané,“ dodal.

Britská Agentúra pre životné prostredie varovala pred „výraznými záplavami pozdĺž niektorých častí južného pobrežia, pozdĺž pobrežia grófstva Yorkshire a pozdĺž severovýchodného pobrežia“. Kvôli silnej búrke došlo na juhu Anglicka k uzavretiu niekoľkých stoviek škôl, uviedla AFP.

Následky búrky boli cítiť až na juhu Španielska a Portugalska, pričom španielske úrady varovali pred vlnami vysokými až deväť metrov pozdĺž pobrežia Atlantiku.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours