Musíme prestať klamať, vojna je v patovej situácii, vyhlásil Kličko

3 min read
Pošli s láskou ďalej

Kyjevský starosta a bývalý boxer Vitalij Kličko vyhlásil, že vojna na Ukrajine je v patovej situácii. Podľa neho by Ukrajina mala o stave vojny konečne prestať klamať ako svojim ľuďom, tak aj partnerom. Kličko to povedal v rozhovore pre švajčiarsky denník 20 Minuten.

„Niektorí možno nechcú počuť pravdu, ale nemôžeme donekonečna klamať našim ľuďom a partnerom,“ vyhlásil pre švajčiarsky denník Kličko.

Ten tak nadviazal na slová vrchného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Valerija Zalužného, ​​ktorý skraje novembra pre denník The Economist uviedol, že ak sa Ukrajina chce dostať z tejto „slepej uličky“, čím myslel patovú situáciu, musel by prísť nejaký „technologický prielom“. Nič ale podľa neho nenasvedčuje tomu, že by k niečomu takému malo dôjsť.

Ukrajinská rozviedka podľa médií zorganizovala výbuch na trati z Ruska do Číny

„Rovnako ako v prvej svetovej vojne sme sa dostali na úroveň technológie, ktorá nás stavia do patovej situácie,“ uviedol Zalužnyj.

„Povedal pravdu,“ okomentoval tieto slová Kličko. Kyjevský starosta navyše vyhlásil, že tí ukrajinskí politici, ktorí šéfa ukrajinských ozbrojených síl za jeho výroky kritizovali, tak robili „nespravodlivo“.

Kľičko prezidentom?
Švajčiarsky denník sa Klička spýtal aj na jeho prípadnú kandidatúru na prezidenta, o ktorej sa už dlhší čas hovorí. Podľa neho je ale v čase, keď Ukrajina bojuje o prežitie, „nevhodné“ o tejto záležitosti diskutovať.

Vyjadril sa však k poklesu popularity ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. „Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. Musí sa o tom sami presvedčiť,“ uviedol Kličko.

„Pýtajú sa, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj do poslednej chvíle popieral, že príde… Alebo ako sa Rusi mohli dostať tak rýchlo do Kyjeva,“ dodal bývalý boxer.

Zelenskyj to odmieta
Ukrajinský prezident ale tvrdenie o pätu odmieta. „Čas pokročil, ľudia sú bez ohľadu na ich postavenie unavení, a to je pochopiteľné,“ uviedol Zelenskyj. „Znovu zdôrazňujem. Nie je to ale patová situácia,“ reagovala na slová Zalužného ukrajinská hlava štátu.

Otázka „pätovej situácie“ je však veľmi citlivá, ako píše americký denník The Washington Post (WP). Ukrajinskí predstavitelia sa totiž obávajú, že by tieto výroky mohli prinútiť Ukrajinu k rokovaniu s Ruskom, kvôli čomu by sa Ukrajina možno musela vzdať niektorých z dočasne okupovaných územiach.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours