Prímerie v Pásme Gazy potvrdili obe strany

2 min read
Pošli s láskou ďalej

Izrael odsúhlasil štvordňové prímerie vo vojne s Hamasom. Základom dohody sprostredkovanej Katarom je prepustenie päťdesiatich rukojemníkov držaných teroristickým hnutím, na slobodu sa má recipročne dostať 150 zadržiavaných Palestínčanov z izraelských väzníc. Podľa izraelského premiéra Benjamina Netanjahua prímerie neznamená koniec vojnových operácií.

Dohodu schválila izraelská vláda v stredu nad ránom. Izrael je ochotný predlžovať prímerie vždy o jeden deň za každých desať ďalších prepustených rukojemníkov. Podľa denníka Ha’arec by sa malo na slobodu v prvej vlne dostať 30 detí, osem matiek a 12 ďalších žien.

Katarské ministerstvo zahraničia uviedlo, že termín začiatku prímeria by mal byť známy do 24 hodín. Katar bol hlavným prostredníkom rokovaní o pokoji zbraní, angažovali sa aj USA a Egypt.

Progresívne Slovensko má nad 20 %

Izraelská krajná pravica bola proti
„Izraelská vláda, armáda a bezpečnostné zložky budú pokračovať vo vojne až do prepustenia všetkých unesených, dokončenie eliminácie Hamasu a zabezpečenie toho, aby Gaza znovu nepredstavovala bezpečnostnú hrozbu pre izraelský štát,“ uviedol úrad izraelskej vlády vo vyhlásení po rokovaní.

Podľa denníka The Times of Israel nakoniec dohodu podporila drvivá väčšina z 38 členov kabinetu, proti boli len tí za krajne pravicovú stranu Židovská sila.

Hnutie Hamas dohodu privítalo s tým, že okrem iného umožní vjazd stoviek kamiónov s humanitárnou pomocou do Pásma Gazy. Najmä obavy o životy a zúfalý stav civilistov v Pásme Gazy boli príčinou rastúceho tlaku na zavedenie prímeria, ktorému Izrael čelí od mnohých svetových krajín.

„Uisťujeme, že naše ruky zostanú na spúšti a naše víťazné zástavy budú naďalej v strehu,“ uviedol Hamás vo vyhlásení podľa AFP.

Hamas by mal zajatcov prepúšťať postupne, približne po 12 alebo 13 denne.

 

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours