Neuveriteľné podozrenie: Vedeli novinári o útoku Hamasu vopred?

4 min read
Pošli s láskou ďalej

Nevládna organizácia Honest Reporting vo štvrtok upozornila na snímky agentúry AP a Reuters, externí spolupracovníci fotili počas riadení Hamásu 7. října. Jak je možné, že se na místo dostali tak rychle, ptá se Honest Reporting. Agentura Reuters popřela, že by mala vopred útok upozorniť, že sa dostali na miesta približne dve hodiny po jej začiatku.

Teroristé z Hamásu unesli Adinu Mošeovou (72) z Izraela na motorke, fotografi dokázali zločin podrobne a rozsiahlo zachytiť. Dostali ste o útoku vopred konkrétne informácie? To je len jedna z radov závažných otázek, kterou si pokládá nevládní izraelská organizace Honest Reporting ve své zprávě, na kterou upozornil mimo jiné deník Bild.

Fotografové, ktoré snímky zakúpili svetová média vrátane tých renomovaných západných, dostali miesto tak rýchlo, že zachytili v priamom prenose teroristov z Hamásu. Únos dvaasedmdesátileté seniorky je jedným z takýchto prípadov.

Pod fotografickými agentúrami AP sú ako autoři uváděni Hassan Aslája, Júsuf Masúd, Alí ​​Mahmúd a Chátim Alí. Agentura Reuters použila snímky fotografov Muhammad Fajk abú Mustafa, Jásir Kúdih. Tito ľudia externe spolupracujú napríklad s televíznou stanicou CNN či renomovanými The New York Times.

Organizácia Honest Reporting sa pýta, je možné predpokladať, že spomínaní fotografi dostali informácie o útoku vopred, alebo boli súčasťou plánov Hamásu od samého začiatku.

Fotografové, alebo infiltrátoři?
Hassan Aslája prekročil 7. októbra ráno hranice Gazy, nafotil horiaci tank a zachytil na svojich fotografiách i útočníkoch v kibucu Kfar Aza. Čestná správa organizácie zverejnila snímky jeho účtu v sociálnej sieti X, ktoré už Aslája smazal. Fotograf na nich stojí pred izraelským tankom, nemá helmu ani vestu s označením „Press“. Agentura Human reportuje, že sa fotograf choval skôr ako jeden z infiltrátorov, ktorí osudnú sobotu na území Izraela pronikli.

Beckham ohýba realitu? Toto v dokumente nesedí, David!

Fotograf abú Mustafa zverejnil fotky davu, jak lynčuje izraelského vojaka vytiahnutého z tanku na izraelských hraniciach. Fotografové, ktoré zverejnila agentúra Reuters, vyfotili z toho miesta snímky izraelského horiaceho tanku.

Na sociálnych sieťach sa navyše objavili fotografie, na ktorých Aslája pózuje s jedným z vôdcov Hamásu Jahjáem Sinwárem. Aslája externě spolupracoval s televíznou stanicou CNN. „Jsme si vedomí článku a fotografií týkajúcich sa Hassana Aslájiho, fotografa na voľnej nohe, ktorý spolupracoval s celou radou medzinárodných médií vrátane izraelských. Hoci sme v tejto chvíli nenašli dôvod pochybovať o novinárskej správnosti jeho práce, ktorú pre nás odviedol, rozhodli sme sa s ním pozastaviť všetky styky,“ uviedla CNN.

Reuters: Snímky vznikly dve hodiny po začiatku útokov
Fotografie celkom logicky tvrdo odsúdili najvyššie predstaviteľa Izraela. „Tito novinári se uvedli na zločiny proti lidskosti, jednáním porušili profesionální etiku,“ izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

„Novinári, ktorí vedeli o masakru, a napriek tomu neustále sledovali vraždenie detí, nelíšia sa od teroristov a mali by sa s nimi tak zachádzať,“ uviedol na sociálnej X Benny Ganc, člen válečného kabinetu a bývalý minister obrany.

Na dotaz německého deníku Bild agentura Reuters kategoricky popřela, že by mala vopred akékoľvek informácie o barbarských útocích 7. októbra.

„Reuters získal fotografiu od dvoch nezávislých fotografov z Gazy, ktorí boli 7. októbra ráno na hraniciach a s nimi nemal žiadny predchádzajúci vzťah. Fotografie zverejnené agentúrou Reuters boli pripravené dve hodiny potom, čo Hamás vypálil rakety na južnom Izraeli, a potom viac ako 45 minút, čo Izrael uviedol, že ozbrojenci prekročili hranicu,“ uviedla agentúra vo svojom vyhlásení. Agentura dodala, že reportéři agentúry Reuters sa v miestach uvedených v článku nenašli.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours