Nízky krvný tlak ide ruka v ruke s depresiami

3 min read
Pošli s láskou ďalej

Nízkym krvným tlakom trpí mnoho ľudí a to z rôznych príčin. Aké hodnoty tlaku znamenajú hypotenziu, aké sú príznaky a čo pomáha?

Nízky krvný tlak (hypotenzia) označuje hodnoty krvného tlaku pod 100/110 až 60 mmHg (milimetrov ortuti). Typickými príznakmi sú únava, závraty a bolesti hlavy. Na rozdiel od vysokého krvného tlaku nie je nízky krvný tlak považovaný za chorobu .

Ako vzniká nízky krvný tlak?
Krvný tlak označuje tlak vo vnútri veľkých tepien, ktoré vedú od srdca. Či je vysoká alebo nízka, závisí v podstate na troch faktoroch: elasticite a odolnosti stien, tepovej frekvencii a silu tlkotu srdca. Normálne si telo reguluje krvný tlak samo. Pokiaľ je tlak príliš nízky, mozog nariadi zúženie ciev, aby ho znovu zvýšil .

Príčiny nízkeho krvného tlaku sú rôzne. Primárna hypotenzia sa obvykle vyskytuje bez zjavnej príčiny, ale odborníci sa domnievajú, že sklon k nej môže byť dedičný. Primárna hypotenzia je najčastejšou formou. K sekundárnej hypotenzii dochádza v dôsledku ochorení, ako napríklad hypotyreózy, srdcových ochorení, ako je srdcové zlyhanie, nedostatok soli a žilová nedostatočnosť. Krvný tlak môže klesnúť aj kvôli nedostatku tekutín alebo špeciálnych liekov.

„Výjavy ako z holokaustu.“ Reportér nakrúcal na izraelskej základni, kde identifikujú telá obetí

Ortostatická hypotenzia nastáva, keď vstanete príliš rýchlo – to spôsobuje hromadenie krvi v nohách, ktoré telo nedokáže dostatočne rýchlo kompenzovať. Príčinou môže byť napríklad sekundárna hypotenzia alebo porucha autonómneho nervového systému spôsobená cukrovkou .

Príznaky nízkeho krvného tlaku
Niektorí pacienti nepociťujú žiadne príznaky nízkeho krvného tlaku. Iné naopak postihujú závraty, bolesti hlavy, únava, citlivosť na počasie, dýchavičnosť, depresívne nálady. Najčastejší je výskyt podobných príznakov zvlášť ráno pri vstávaní .

Ako prvú pomoc môžete vyskúšať osvedčené domáce prostriedky: cvičenia, napríklad vytrvalostné športy ako plávanie, kontrastné sprchy, káva, ale aj čierny a zelený čaj, kompresné pančuchy alebo niekoľko malých jedál denne namiesto troch veľkých jedál. Ak príznaky pretrvávajú aj naďalej, poraďte sa so svojím lekárom, ktorý vám môže predpísať vhodné lieky

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours