„Výjavy ako z holokaustu.“ Reportér nakrúcal na izraelskej základni, kde identifikujú telá obetí

3 min read
Pošli s láskou ďalej

Na vojenskej základni Šura neďaleko Tel Avivu zhromažďujú Izraelčania od 7. októbra obete útoku Hamasu. Reportér prináša rozhovory s ľuďmi, ktorí na základni už viac ako dva týždne v kuse mŕtvych identifikujú.

Základňu Šura pri meste Ramla prevádzkujú Izraelské obranné sily. Major Alon Oz vedie skupinu zodpovednú za identifikáciu tiel.

„Nič nás nepripravilo na to, čo sme videli. Tie zranenia, ktoré sme videli, nie sú normálne vojnové zranenia. Boli to výjavy ako z holokaustu. Telá bez hláv, odtrhnuté končatiny, strelné rany v intímnych oblastiach, spálené telá. Nič nás nepripravilo na to, čo sme videli,“ popísal reportérovi

Žena predstavujúca sa ako Sherri je povolaním architektka. Pochádza zo Spojených štátov a teraz žije v Jeruzaleme. Je členkou civilnej jednotky, ktorá sa pred útokom 7. októbra starala hlavne o telá zomrelých žien.

Čínska stíhačka sa priblížila na tri metre k americkému bombardéru B-52

„Keď počas boja zomreli ženy, tá pôvodná idea bola, že to budú aj ženy, kto sa postará o proces pochovania a nakladania s telami po smrti,“ vysvetlila.

„V našej jednotke sme sa stretli so ženskými obeťami… niektoré so zlomenými panvicami, zlomenými nohami,“ vysvetlila.

Scény, na ktoré nie je možné zabudnúť
Podľa Michal Levin Arad, policajtky vedúcej oddelenia národného forenzného vyšetrovania, bola najhoršia identifikácia malých detí: „Keď vidíte malé vrece, dopredu sa zdesíte, pretože viete, že v ňom môže byť dieťa alebo bábätko… V jednom bolo dieťa so sťatou hlavou, v ďalších muži a ženy, ktorí boli rozštvrtení.“

Jednou z obetí bolo ďalšie malé dieťa, ktoré malo na sebe ešte plienku. „Vyšetrovatelia sa zhrozili, pretože na prvý pohľad nebolo vidieť poranenia. A zrazu to uvideli. To dieťa malo na krku stopu po topánke. Niekto mu stúpol na krk a ušľapal ho na smrť. Udusilo sa. To sú scény, na ktoré nie je možné zabudnúť,“ líči.

Na spamätávanie nie je čas
S tým, čo sa deje, sa každý musí vysporiadať po svojom. Podľa ľudí, ktorí už dva týždne v kuse pracujú na identifikácii obetí, to ide len ťažko.

Major Alon Oz popísal, že sa snaží veľmi nepripúšťať, čo sa deje. „Budem k vám úprimný. Nepozerám na správy, snažím sa nad tým, čo sa deje, veľmi nepremýšľať. Bojím sa, že by to ovplyvnilo moju prácu. Nakoniec, až toto snáď čoskoro skončí, budem o tom musieť s niekým hovoriť. Budem sa s tým, čo som videl, musieť nejako vysporiadať.“

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours