Beckham ohýba realitu? Toto v dokumente nesedí, David!

5 min read
Pošli s láskou ďalej

Cieľom dokumentov je popísanie a sprostredkovanie reality pomocou jednoznačných faktov o danej problematike. Hoci odtiaľ ľudia často slepo čerpajú ponaučenie a uvedené informácie považujú za zaručené, nie vždy však odrážajú realitu. To platí aj pre sériu Beckham (2023), ktorá detailne skúma raketový vzostup futbalistu z chudobných pomerov aj následky bulvárnych novinových titulkov na jeho osobu.

Ide zrejme o jeden z najväčších športových škralúpov inak hviezdnej kariéry! Bývalý špičkový stredopoliar David Beckham (48) vyfasoval červenú kartu za faul na argentínskeho hráča a bol poslaný predčasne do spŕch. Tým trestuhodne oslabil svoj tím počas osemfinále MS 1998 vo Francúzsku, ktoré neskôr rozhodol až dramatický penaltový rozstrel. Za to pochopiteľne na Ostrovoch dostalo ikonické číslo „7“ políčok od médií, fanúšikov i rôznych odborníkov.

V dokumentárnom cykle sa potom uvádza, že previnilec musel čeliť veľkému tlaku, impulzívnej nenávisti a krutej šikanovaniu nielen od Angličanov, ale aj od vlastných priaznivcov Manchestru United až do konca nasledujúcej sezóny, ktorou sa vykúpil svojimi fantastickými výkonmi a ziskom treblu (víťazstvo v Champions League , Premier League a FA Cup). Ako ale zistil Sunday Times, prevažná väčšina fanúšikov Červených diablov svoju oporu naopak podržala už pri prvom domácom zápase, ako sa patrí a patrí.

Budeme horší ako Hitler, hrozí Židom mladá Palestínka, ktorú ospevovali aj na Západe

Nádej na postup na majstrovstvách sveta 2002 v Južnej Kórei a Japonsku visela na vlásku! Bolo to tak v októbri 2001 v kľúčovom zápase s Gréckom, keď reprezentácia Anglicka zúfalo potrebovala skórovať, aby sa vyhla veľkej blamáži. Z dokumentu potom jasne vyplýva, že práve Becks zachránil Levmi pred strašným fiaskom. Aspoň si to teda majú myslieť diváci. V seriálovom hite je rozhodujúci okamih prezentovaný chybne po faktickej stránke.

Rôzne zábery a ďalšie uvedené súvislosti ukazujú Beckhama ako veľkého hrdinu zápasu, ktorý bol faulovaný Kostasom asi 25 metrov od brány zarputilého súpera. Následne sa oprášil, pripravil si loptu a vyslal tvrdý projektil do ľavého horného rohu, čím uviedol fanúšikov na Old Trafford do neopísateľného rauša. Pravdou ale zostáva, že to bol D-Beckov spoluhráč Teddy Sheringham (57), kto bol vtedy faulovaný a vynútil si tak gólovú príležitosť pre svoj tím.

Jedným z hlavných motívov dokumentu je objasnenie domnelého milostného trojuholníka medzi Davidom Beckhamom, jeho ženou Victoriou (49) a údajnou exmilenciou Rebeccou Loosovou (46), ktorá pomáhala Angličanovi so zorientovaním v španielskej metropole ako osobná asistentka. Prvá iskra pravdepodobne preskočila už v septembri roku 2003 a odvtedy kauza vyeskalovala do obrích rozmerov. K tomu paradoxne dopomohla práve štvordielna dokumentárna séria, ktorá túto aféru znovu oživila napriek pôvodným tvorivým záujmom.

V cykle sa objavuje súčasná titulná strana britského denníka Daily Mirror z apríla 2004, na ktorej stojí veľkým písmom: „Kapitán Anglicka označil obvinenie ako smiešne!“ Realita, ktorá je na smolu futbalistu nemenná, je ale úplne odlišná. „Moja sestra mala s Becksom pomer,“ hlásili čitateľom noviny v skutočnosti. To pochopiteľne vyvoláva celý rad otázok…

David Beckham spolupracoval na tvorbe autobiografickej série v dvoch rôznych rovinách. Sám je totiž hlavným hrdinom a aktérom príbehu, pričom pri seriáli rozporuplne zastával aj úlohu výkonného producenta. Spice Boy, ako sa mu hovorí podľa bývalej skupiny jeho manželky, tak mal scenár aj ostatných producentov plne pod kontrolou. Kto teda neplnil úlohy podľa jeho vôle a presvedčenia, mohol sa pokojne rozlúčiť s celým štábom.

Pokiaľ teda dochádza k stretu záujmov, divák musí byť trochu ostražitejší pri zbere informácií a nesmie ich prijímať ako skalopevné fakty. Tento dokument možno skôr chápať ako ukážkový PR produkt bývalého kapitána Anglicka, ktorého cieľom nie je poučiť, ale ukázať Beckhama ako prosté neviniatko s anjelskou svätožiarou, ktoré bolo účelovo hnané verejnosťou za skutky, ktoré vôbec nespáchal.

Hoci sa príležitostný „dokumentarista“ snažil očistiť svoje pošramotené renomé, cez tento kinematografický počin prispel k presnému opaku. Londýnsky rodák sa nakoniec zamotal do pletenca svojich klamstiev, ktorými sa snažil obhájiť svoje prehrešky na ihrisku aj mimo neho. To pôsobí istú nedôverčivosť verejnosti voči jeho obvineniam smerom k Loosovej či voči obhajobe ďalších jeho kostlivcov, ktorých má vyslúžilý futbalista v skrini prehršiel.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours