Ako nenaletieť podvodníkom

3 min read
Pošli s láskou ďalej

Bohužiaľ, podvody sú súčasťou života. Počet kybernetických útokov prostredníctvom tzv. phishingových e-mailov alebo správ sa zvyšuje, a to najmä v online oblasti. Zatiaľ čo niektorí podvod prezrú okamžite, iní prepadnú podvodom ľahšie. Dôvodom sú vraj osobnostné rysy, ktoré z vás urobia rýchlejšie obeť. Patríte k ľuďom, ktorí ľahšie prepadnú podvodníkom?

Ste extrovert
Ste extrovertní, sebavedomí, spoločenskí a cieľavedomí? To znie na prvý pohľad pozitívne. Táto otvorenosť však môže viesť k tomu, že extrovertní ľudia budú využívaní viac ako ostatní. Na druhú stranu introvertní ľudia majú tendenciu venovať viac času premýšľaniu, než sa rozhodnú. Napríklad v prípade phishingového podvodu, ktorý upozorňuje na to, že vírusovú ochranu treba aktivovať cez určitý odkaz, skočia extrovertní ľudia v priemere rýchlejšie, pretože chcú na konkrétnu situáciu okamžite a cielene reagovať.

Ste prívetiví
Táto vlastnosť má tiež obvykle pozitívnu konfrontáciu. Ste empatickí a rýchlo nájdete spojenie s ostatnými ľuďmi. Kvôli tomu je vám pravdepodobne ostatných ľudí rýchlo ľúto. Podvodné správy sú často navrhnuté tak, že podvodníci vystupujú ako priatelia alebo blízki príbuzní, čo znamená, že spoločenskí ľudia majú tendenciu rýchlejšie pomáhať ostatným.

Denná doba, kedy ženy s najväčšou pravdepodobnosťou majú orgazmus

Chcete druhých potešiť
Ľudia, ktorí sa hlboko starajú o blaho druhých a robia všetko pre to, aby ostatní potešili, častejšie prepadnú phishingovým emailom. Okrem toho je pre nich často ťažké povedať „nie“. Podvodníci predstierajú, že sú vašimi priateľmi na platforme ako je Facebook, aby vás potom požiadali o láskavosť.

Rýchla dôvera v ľudí
Naivní alebo dôverčiví ľudia sa tiež môžu rýchlo stať obeťou phishingových podvodov. Lenže pre priateľských a otvorených ľudí nie je ohrozenie také zjavné. V najhoršom prípade si to všimnú, až keď už je naozaj neskoro. Prirodzene skeptickí ľudia sa môžu obeťou útoku stať menej často.

Strach z autority
Bezpochyby by človek mal mať určitý rešpekt ku všetkým ľuďom. Ale ak máte prehnaný rešpekt alebo strach z autority, potom vás táto vlastnosť môže tiež rýchlejšie nalákať do pasce podvodníkov. Hackeri a podvodníci sa často vydávajú za predstaviteľov autorít, aby vydesili svoje obete alebo rýchlo získali ich dôveru.

Zlá sebakontrola
Sebaovládanie hrá dôležitú úlohu v tom, či sa niekto stane obeťou phishingového podvodu. Jednou z najčastejších taktík používaných hackermi a podvodníkmi je naliehavosť. Vedia, že pokiaľ ich obeť bude mať čas premýšľať a analyzovať situáciu, uvedomí si, že niečo nie je v poriadku.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours