V živote som najšťastnejší teraz. Muž nakrúcal v roku 1989 reakcie ľudí na revolúciu

3 min read
Pošli s láskou ďalej

„Spravodaj Občianskeho fóra, môžem vás poprosiť o niekoľko slov?“ Touto vetou deň čo deň v čase zamatovej revolúcie v roku 1989 oslovoval okoloidúcich Zlínčanov mladý reportér Pavel Nášel, ktorý teraz žije neďaleko Zlína vo Fryštáku. Spolu s kolegami pripravovali aktuality z prelomových okamihov konca komunistického režimu vo vtedajšom Československu. Reportáže potom ľuďom púšťali vo výkladoch vybraných obchodov cez VHS kazety.

Z vtedajšej doby sa zachovali desiatky minút filmových záberov, na ktorých Nášel a jeho kolegovia kladú otázky rôznym ľuďom.

Z videí je zrejmá rýdzi novinárina založená na autentických výpovediach ľudí priamo v teréne. Informácie sa však nedostali do verejných médií, ale mierili čo najskôr späť na ulici.

Prezident Pellegrini? Šéf Hlasu potvrdil, že zvažuje kandidatúru

Na mnohých snímkach sú odhodlaní a otvorení ľudia, ktorí sa neboja povedať svoj názor. „Som obyčajný pekársky robotník. Pracoval som v Brne. Odmena desať, dvadsať, tridsať rokov? Nikdy nič. A živoril som s rodinou. Ja, keby som nerobil v Dukovanoch, keď som si kúpil garsónku, tak by som nemal nič,“ hovorí na kameru postarší muž zo Zlína.

„V živote som najšťastnejší teraz. Ja viem, že nebude niečo zadarmo, ale aspoň sa bude môcť hovoriť pravda. V podniku ste nesmel povedať nič. Keď ste niečo povedali, boli ste vyhodený a robili ste podradnú prácu.“

Som komunista a je mi hanba, čo naši súdruhovia urobili. A ako komunista idem štrajkovať proti komunistom
postarší muž v ankete zo záveru roku 1989
Pri ďalšom zábere kamera približuje ďalšieho postaršieho muža, ktorý aj napriek neistote prelomových dní vyráža na generálny štrajk.

„Som komunista a je mi hanba, čo naši súdruhovia urobili. A ako komunista idem štrajkovať proti komunistom,“ priznáva reportérovi.

Ďalší strih a názor jednej zo žien, ktorá prichádza so skupinkou spolupracovníčok na jednu z demonštrácií: „Manifestácia skôr a teraz? Predtým boli na nič. Pretože sa len tlieskalo a kecalo o ničom. Ale dnes sa konečne niečo rozhodne a ten binec, čo tu bol dvadsať rokov, sa dá do poriadku.“

V novembri 1989 bolo pomerne chladné počasie
Od spracovaných reportáží a ankiet zlínskeho tímu Spravodajcu Občianskeho fóra uplynulo 34 rokov.

„Ak ma pamäť neklame v novembri 1989 mrzlo. Takže pri natáčaní to žiadny veľký komfort nebol. Celkom sa na reportážach podieľali asi tri tímy. Vždy redaktor a kameraman. A potom samozrejme ešte strihač a zvukár,“ spomína po rokoch Nášel. Na svoju dobu podľa neho boli všetky tri tímy rýchle a operatívne.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours