Ukrajina v bojoch nemôže zvíťaziť, chce to plán B, má jasno Orbán

3 min read
Pošli s láskou ďalej

Maďarský premiér Viktor Orbán požaduje, aby Európska únia prijala plán B pre Ukrajinu, pretože plán A podľa neho zjavne zlyhal. „Plán A bol, že Ukrajinci budú bojovať vo svojej vlasteneckej vojne, my k tomu dodáme peniaze aj vojenské vybavenie a Ukrajinci na fronte zvíťazia,“ konštatoval Orbán v pravidelnom piatkovom rozhovore pre rozhlasovú stanicu Kossuth.

Podľa Orbána dnes už všetci vedia, že táto stratégia zlyhala, len sa to nikto neodváži vysloviť. „Je zrejmé, že takto to nepôjde. Ukrajinci na fronte nezvíťazia. Každý vojenský odborník to hovorí, len politici sa neodvážia priznať, že sme zvolili zlú stratégiu,“ povedal predseda maďarskej vlády.

Orbán zdôraznil, že on bol od začiatku proti tejto stratégii. „Lenže všetci boli veľmi múdri a vysvetľovali, ako zvíťazíme, tak som tomu proti veľkej väčšine nedokázal zabrániť,“ dodal maďarský premiér, ktorého krajina má aj po ruskom vpáde na Ukrajinu s Moskvou čulé kontakty.

Čínska stíhačka sa priblížila na tri metre k americkému bombardéru B-52

Ukrajina sa bráni od vlaňajšieho februára ruskej vojenskej agresii. Rusi sa pokúšajú zabrať si ukrajinské územie, obrancovia sa ich snažia zo svojej krajiny vytlačiť, pričom je pre nich podstatná podpora zo zahraničia.

Orbán zopakoval, že Ukrajinci na fronte nezvíťazia a Rusi na fronte neprehrajú. „Nie je ani reči o tom, že ruský prezident v Moskve stratí moc v dôsledku chaosu po prehranej vojne. Taká bola totiž európska stratégia. To nepôjde av takejto situácii sa treba zastaviť a priznať, že plán A zlyhal, urobme plán B,“ uviedol Orbán.

Predseda maďarskej vlády vidí možnosť zmeny únijného postoja v otázke Ukrajiny v eurovoľbách, ktoré sa budú konať v budúcom roku.

„Teraz máme takých predstaviteľov, ktorí nie sú schopní tento problém vyriešiť. V mierových časoch sú možno dobrými vodcami, ale za súčasnej situácie s týmto vedením neuspejeme. V Bruseli je potrebná zmena,“ zdôraznil Orbán.

Dovoz teroru
Podľa predsedu maďarskej vlády je potrebná zmena aj v únijnej migračnej politike. „Spoločne s migrantmi sme doviezli do Európy teror, zločinnosť a konflikty, ktoré sa odohrávajú tisíce kilometrov od nás, ako teraz v Izraeli,“ upozornil Orbán. „My sme na to upozorňovali už v roku 2015,“ dodal Orbán.

Maďarský premiér konštatoval, že Západ to v otázke migrácie pokazil a musí nájsť riešenie. „Ak raz vyšla zubná pasta z tuby, tu už nie je možné dostať späť. Hovoríme o ľuďoch, ktorí prišli z inej civilizácie a z inej kultúry. Kto môže garantovať, že zo spolužitia dvoch odlišných svetov vznikne niečo dobré, nie konflikt?“ položil rečnícku otázku Orbán.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours