Prvá krajina EÚ chce po protiizraelskom šialenstve preč z OSN, píše Bild o Česku

3 min read
Pošli s láskou ďalej

Jedna krajina Európskej únie má konečne dosť protiizraelského šialenstva OSN a chce jej vytiahnuť tŕň z päty. Česká republika požaduje odchod z OSN. Pri hodnotení reakcií na piatkovú rezolúciu organizácie to v pondelok napísal nemecký denník Bild.

„V deň štátneho sviatku (28. októbra) napísala česká ministerka obrany Jana Černochová (50) na sociálnu sieť X: ‚Viem, že dnešný deň je pre Čechov významný a chceme osláviť 105. výročie našej republiky. Ale to jednoducho nejde časovo obmedziť, prepáčte mi to,“ uviedol denník.

„Presne pred troma týždňami Hamas zavraždil viac ako 1400 Izraelčanov, čo je viac obetí na jedného obyvateľa ako militantná islamistická organizácia al-Kájda, ktorá vraždila v USA 11. septembra 2001. A iba 14 krajín, vrátane našej, sa jasne a zrozumiteľne postavilo bezprecedentnému teroristickému útoku teroristov z Hamasu,“ cituje Bild ďalej ministerku.

„Výjavy ako z holokaustu.“ Reportér nakrúcal na izraelskej základni, kde identifikujú telá obetí

„Hanbím sa za OSN. Podľa môjho názoru nemá Česká republika čo očakávať od organizácie, ktorá podporuje teroristov a nerešpektuje základné právo na sebaobranu. Vystúpme z nej,“ dodal denník z tweetu Černochovej.

Pre o postoj Berlína
Podľa Bildu toto „morálne jasno“ chýbalo nemeckej ministerke zahraničných vecí Annalene Baerbockovej (42).

„Tým, že sa Spolková republika zdržala hlasovania, prispela k tomu, že rezolúcia dosiahla dvojtretinovú väčšinu, pretože nemecký hlas sa teda nezapočítava,“ podotýka Bild.

Martin Huber (45), generálny tajomník bavorskej konzervatívnej CSU, preto spochybňuje vhodnosť Baerbockovej (Zelení) pre funkciu šéfky nemeckej diplomacie.

„Zanudné a neprípustné pre ministerku zahraničia. Baerbocková, ktorá inak nikdy neváha morálne arogantným spôsobom poučovať zvyšok sveta, zbabelo uhýba. Pokiaľ nie je schopná sa jednoznačne angažovať v prospech Izraela, nemá na tomto poste čo robiť,“ uviedol Huber.

Kancelár Olaf Scholz (SPD) naopak rozhodnutie Nemecka obhajuje.

„Nemecko usilovne pracovalo na tom, aby dosiahlo rozhodnutie Valného zhromaždenia OSN, ktoré by situáciu spravodlivo vyriešilo,“ povedal Scholz webu SpiegelOnline. „Keď sa nám to nepodarilo, zdržali sme sa hlasovania,“ dodal.

„Pri rokovaniach išlo predovšetkým o to, aby sa neprehliadlo, že išlo o agresiu, brutálnu vražednú agresiu Hamasu, ktorá zabila mnoho ľudí, detí, dojčiat, deduškov a babičiek,“ zdôraznil Scholz.

„To nemožno akceptovať a my jednoznačne podporíme Izrael v obrane jeho vlastnej bezpečnosti,“ doplnil.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours