Pri Gréckom Lesbose stroskotala nákladná loď, nezvestných je 13 ľudí

2 min read
Pošli s láskou ďalej

Pri gréckom ostrove Lesbos v nedeľu stroskotala nákladná loď. Grécka pobrežná stráž zachránila jedného člena posádky, ďalších 13 je nezvestných. Pri ostrove fúkal v nedeľu ráno silný vietor, na palubu lode sa dostalo kvôli vysokým vlnám veľké množstvo vody.

Na palube 106 metrov dlhej nákladnej lode Raptor plávajúcej pod vlajkou Komorských ostrovov bolo 14 ľudí. O 7:00 ráno miestneho času (06:00 SEČ) plavidlo ohlásilo mechanické poškodenie. Zhruba o hodinu neskôr aktivovalo núdzový signál a podľa úradov zmizlo z radarov.

Napriek silnému vetru sa gréckemu námorníctvu podarilo zachrániť jedného z členov posádky pomocou vrtuľníka. Námorník bol potom prevezený do nemocnice na ostrove Lesbos. „Je v šoku,“ povedal agentúre AFP hovorca pobrežnej stráže Nikos Alexiu bez toho, aby uviedol ďalšie podrobnosti. Po ďalších 13 ľuďoch pátra pobrežná stráž.

Kremeľ už reaguje na Fica

Do záchrannej operácie sa zapojilo päť člnov, tri plavidlá pobrežnej stráže, dva vrtuľníky námorníctva a letectva a fregata námorníctva.

Podľa úradov viezla loď náklad soli a plávala z egyptského prístavu do Istanbulu. Loď skonštruovaná v roku 1984 sa podľa úradov potopila asi 4,5 námornej míle (8,3 km) juhozápadne od ostrova Lesbos. Podľa gréckej tlačovej agentúry ANA na palubu lode vniklo „masívne množstvo vody“ kvôli veľmi vysokým vlnám, čo v kombinácii s ťažkým nákladom spôsobilo jej potopenie.

Posádku tvorili dvaja Sýrčania, jeden Ind a jedenásť Egypťanov, uviedla ANA s odvolaním sa na libanonskú spoločnosť prevádzkujúcu nákladnú loď.

V niekoľkých častiach Grécka zostali cez víkend kvôli silnému vetru zakotvené lode. Grécka meteorologická služba vydala na tento víkend výstrahu, ktorá bola v sobotu zvýšená na stupeň „nebezpečný klimatický jav“, pretože búrka Oliver, známa aj ako Bettina, postupuje od Jadranského mora smerom k Grécku.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours