Nemecko očakáva prebudenie do snehu a mrazu, obáva sa čierneho ľadu

2 min read
Pošli s láskou ďalej

Chumelenica trápi prakticky celé Nemecko a predpoveď na utorok sľubuje ďalšie výdatné sneženie. V noci na utorok navyše bude podľa meteorológov mrznúť aj v nížinách, vodiči aj chodci sa tak môžu obávať „čierneho ľadu“. Podľa webu Bild.de hrozia vážne dopravné komplikácie.

„Čierny ľad“ vzniká, keď sa na povrchu vozovky vytvorí tenká vrstva vody, ktorá následne zmrzne. Práve to sa podľa meteorológov môže stať na nemeckých cestách v nížinách aj v mestách.

„Vo výške nad 200 metrov mrzne, pod touto nadmorskou výškou prší alebo padá sneh s dažďom,“ popísal podľa Bild.de pondelkový podvečerný stav u našich západných susedov meteorológ Dominik Jung. „V noci sa ale ochladí a začne sa kĺzať. K tomu bude miestami snežiť. Hrozí chaos v doprave,“ predpovedal.

Rusi sa natoľko boja o Kerčský most, že tajne rokujú s Čínou o stavbe tunela

Nebezpečný lesk na vozovke
Situáciu komplikuje skutočnosť, že „čierny ľad“ nie je možné vidieť len za tmy. Môže sa vytvoriť aj cez deň, predovšetkým v údoliach, kam nesvieti slnko, ktoré by ľad rozpustilo. Vodiča môže varovať lesk na vozovke, ktorý „čierny ľad“ cez deň sprevádza, nebýva ale príliš výrazný.

Výdatné snehové zrážky sa v noci na utorok sťahovali v Nemecku na juhovýchod od spojnice medzi Mannheimom a Drážďanmi. Podľa predpovede môže napadnúť desať až dvadsať centimetrov nového snehu.

Severnejšie už malo sneženie prestať, vozovky v nížinách ale budú mokré, a preto môžu namŕzať, varoval aj web wetterprognose.de. V stredu a vo štvrtok by sneženie aj dážď mali slabnúť.

V nasledujúcich dňoch bude počasie v Nemecku ovplyvňovať tlaková nižšie. Jej stred bude 1. decembra nad Francúzskom a 3. decembra, na prvú adventnú nedeľu, nad Nemeckom. Výdatné sneženie tak bude po krátkej pauze pokračovať.

Podobný charakter počasia, kedy mráz odprevadí aj výdatné sneženie, môžeme podľa predpovede meteorológov v nasledujúcich dňoch očakávať aj u nás.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours