Čínska stíhačka sa priblížila na tri metre k americkému bombardéru B-52

2 min read
Pošli s láskou ďalej

Čínska stíhačka Shenyang J-11 sa v utorok nad Juhočínskym morom nebezpečne priblížila k americkému strategickému bombardéru B-52. Americké ozbrojené sily akciu označili za nebezpečnú a varovali, že vzdialenosť bola taká malá, že hrozila kolízia.

Čínska stíhačka sa podľa amerického indopacifického veliteľstva pri nočnej akcii priblížila „nadmernou nekontrolovanou rýchlosťou a letela pod a pred B-52 vo vzdialenosti do troch metrov, čo dostalo obe lietadlá do nebezpečenstva kolízie.“

„Sme znepokojení, že si pilot neuvedomoval, ako blízko bol kolízii,“ dodalo vo štvrtok americké indopacifické veliteľstvo.

Dvojmotorový Shenyang J-11 je určený na vybojovanie vzdušnej nadvlády, ide o mierne upravený Suchoj Su-27, ktorý Číňania ďalej vyvíjali.

Číne vadí americké ukazovanie svalov
Čínske ministerstvo zahraničia sa snažilo zhodiť vinu za incident na Spojené štáty. Označilo prelet amerického lietadla cez Juhočínske more za zámernú provokáciu. „Americké vojenské lietadlá uletia tisíce míľ k čínskemu prahu, aby ukazovali svaly,“ povedala hovorkyňa ministerstva Mao Ning. „To je zdroj bezpečnostných hrozieb na mori a vo vzduchu a neprispieva to k regionálnemu mieru a stabilite.“

Spojené štáty opakovane uvádzajú, že jeho stroje v oblasti vykonávajú „rutinné zákonné operácie“. Pohybujú sa nad medzinárodnými vodami.

Čína si kladie nijako nepodložené nároky na 90 percent rozlohy Juhočínskeho mora, a to aj na úkor Filipín, hoci v ich prípade medzinárodná arbitráž v Haagu označila nákroky Pekingu za neoprávnené. Čína v Juhočínskom mori na sporných ostrovoch a plytčinách buduje umelé ostrovy so základňami.

Po poslednom konflikte medzi loďami čínskej a filipínskej pobrežnej stráže zopakoval americký prezident Joe Biden, že Washington dodrží svoj záväzok brániť Filipíny.

Peking na to reagoval, že USA nemajú žiadne právo miešať sa do sporov medzi ČĽR a Manilou: „Americký záväzok obrany Filipín by nemal podkopávať čínsku suverenitu ani podporovať nezákonné nároky Filipín. Čína bude pokračovať v ráznych opatreniach na udržanie svojej národnej suverenity, bezpečnosti a územnej celistvosti,“ uviedla Mao Ning.

 

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours