Česko podporuje reformy OSN, možno ich ale robiť iba zvnútra organizácie, povedal prezident Pavel

2 min read
Pošli s láskou ďalej

Česká republika dlhodobo podporuje reformy OSN vrátane Bezpečnostnej rady, čo však možno robiť iba zvnútra organizácie. Na sociálnej sieti X to v nedeľu uviedol prezident Petr Pavel. Ministerka obrany Jana Černochová (ODS) v sobotu vyzvala na vystúpenie Česka z OSN, a to kvôli podobe rezolúcie vyzývajúcej okrem iného k humanitárnemu prímeriu v Pásme Gazy.

V súvislosti s hlasovaním v OSN Černochová na sociálnej sieti X uviedla, že sa za svetovú organizáciu hanbí a Česko nemá v organizácii, „ktorá fandí teroristom“, čo robiť.

Prezident Pavel pripomenul, že pred niekoľkými týždňami na rokovaniach v sídle OSN v New Yorku zdôrazňoval, že Česko dlhodobo podporuje reformy OSN vrátane Bezpečnostnej rady. To sa dá podľa neho robiť len zvnútra.

„O témach ako udržateľný rozvoj, zmena klímy, ochrana ľudských práv a ďalších treba diskutovať práve na tejto globálnej platforme, aby nájdené riešenia boli platné pre všetkých,“ dodal Pavel.

Text navrhnutý Jordánskom a ďalšími arabskými krajinami získal podporu 121 krajín, 44 sa zdržalo hlasovania. Proti bolo 14 štátov, okrem Izraela a Spojených štátov napríklad aj Česko, Rakúsko, Maďarsko či Chorvátsko.

„Výjavy ako z holokaustu.“ Reportér nakrúcal na izraelskej základni, kde identifikujú telá obetí

Fiala: Chápem rozhorčenie pani ministerka
Premiér Petr Fiala (ODS) v nedeľu uviedol, že rozhorčenie ministerky obrany Černochovej nad rezolúciou chápe, z jeho vyjadrení pre ČTK ale zároveň vyplynulo, že Česká republika v OSN zostane a bude tam ďalej presadzovať svoje postoje.

„Chápem rozhorčenie pani ministerky nad rezolúciou OSN, ktorá neodsúdila terorizmus Hamasu v Izraeli. Česko spoločne napríklad s USA alebo Rakúskom hlasovalo v súlade s tým, čo dlhodobo zastávame,“ uviedol Fiala.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours