Česko malo v 1. polroku najdrahší plyn a elektrinu vo V4

3 min read
Pošli s láskou ďalej

Ceny elektriny a plynu pre domácnosti boli v Českej republike v tohtoročnom prvom polroku výrazne vyššie ako v ostatných členských krajinách Visegrádskej skupiny (V4), teda v Poľsku, Maďarsku a na Slovensku. Elektrina českým domácnostiam medziročne zdražela o viac ako štvrtinu a plyn o viac ako polovicu. Vyplýva to z údajov, ktoré vo štvrtok na svojich internetových stránkach zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat.

Priemerná cena elektriny pre domácnosti v ČR sa podľa Eurostatu v polroku medziročne zvýšila o 26 percent na 0,3212 eura (zhruba 7,9 Sk) za kilowatthodinu (kWh). Na Slovensku pritom domácnosti za jednu kilowatthodinu platili iba 0,1892 eura, v Poľsku 0,1769 eura av Maďarsku len 0,1161 eura, vyplýva z údajov Eurostatu.

Tieto potraviny vám na jeseň znižujú imunitu

Priemerná cena elektriny pre domácnosti v celej Európskej únii podľa Eurostatu v polroku predstavovala 0,289 eura za kWh. Najvyššia bola v Holandsku, kde medziročne stúpla o 953 percent a dosiahla 0,475 eura za kWh. Za jej prudkým rastom stálo niekoľko faktorov vrátane ukončenia daňových úľav. Najmenej naopak platili domácnosti v Bulharsku, a to 0,1137 eura za kWh.

Priemerná cena plynu pre domácnosti v Česku podľa údajov Eurostatu v prvom polroku medziročne vzrástla o 57 percent na 0,1138 eura (zhruba 2,8 Sk) za kWh. V Poľsku domácnosti platili 0,0683 eura za kWh a na Slovensku 0,0571 eur za kWh. V Maďarsku cena predstavovala iba 0,0337 eura za kWh, takže bola najnižšia v celej EÚ.

V apríli Eurostat zverejnil údaje o cenách plynu a elektriny, podľa ktorých sa ceny plynu pre domácnosti v Českej republike vlani v druhom polroku medziročne zvýšili najviac zo všetkých krajín Európskej únie. Český premiér Petr Fiala však vtedy tieto čísla označil za mylné a odborníci uviedli, že čísla vychádzali z cenových ponúk dodávateľov, takže nezodpovedali reálnym platbám zákazníkov.

Eurostat vtedy uviedol, že zverejnené čísla získal od Českého štatistického úradu (ČSÚ). Predseda ČSÚ Marek Rojíček v septembri oznámil, že úrad bude priemerné ponukové ceny energií aj naďalej publikovať, za primárne dáta ale bude do budúcna označovať realizované ceny, ktoré tiež bude poskytovať Eurostatu pre medzinárodné porovnanie.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours